Opieka nad seniorem a wyjazd na wakacje

Posted by

 
W wielu polskich rodzinach są seniorzy wymagający stałej opieki. Wówczas najczęściej przeprowadzają się oni do domów swoich dzieci czy wnuków, którzy mogą sprawować nad nimi opiekę. Jednak w sytuacji, gdy starsza osoba wymaga praktycznie całodobowego wsparcia, pod znakiem zapytania mogą stanąć różne plany, w tym wyjazdy wakacyjne. W takiej sytuacji możemy jednak skorzystać z pomocy opiekunów, którzy nawet z zamieszkaniem mogą zadbać o starszą osobę.
 
Choroby, niepełnosprawność, brak samodzielności – to poważne problemy, z którymi stykają się rodziny starszych osób. Niektóre z nich wymagają stałej pomocy, ponieważ w przeciwnym przypadku zdrowie, a nawet życie seniora mogłoby być zagrożone. Dlatego wyjazd wakacyjny może wtedy być naprawdę trudny do zaplanowania, gdy nikt inny z rodziny nie będzie mógł przejąć obowiązków. W takich przypadkach wiele rodzin zwraca się o pomoc do profesjonalnych opiekunów.
 
Opieka nad starszą osobą przez całą dobę
Wyjazd na tygodniowe lub dwutygodniowe wakacje najczęściej oznacza, że musimy zapewnić seniorowi opiekę przez 24 godziny na dobę. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie opieka dla osób starszych odbywająca się z zamieszkaniem. Wtedy opiekun będzie mógł zamieszkać przez wyznaczony czas w domu i dbać o seniora. Również zadba on o dom, na przykład będzie sprzątać.
 
Usługa opieki jest kompleksowa. Włącza ona między innymi gotowanie i karmienie seniora, przypominanie o wzięciu leków, dbanie o higienę oraz aktywność, na przykład spacery, ćwiczenia. Oczywiście, wszystko zależy tutaj od stanu seniora, dlatego jeżeli jest on obłożnie chory, zakres potrzebnych usług będzie inny.
 
Gdzie skorzystać z pomocy?
Jeżeli chcemy wybrać opiekę nad seniorem opisaną powyżej, czyli z zamieszkaniem, możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy w firmach, które działają w branży opiekuńczej. Jeżeli do wyszukiwarki wpiszemy słowa „opieka dla osób starszych”, możemy od razu zobaczyć, że ofert jest bardzo dużo. Pamiętajmy jednak o tym, aby wcześniej zarezerwować potrzebne nam usługi, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że senior będzie mógł otrzymać potrzebną mu pomoc w danym czasie.